GELECEK GİRİŞİMCİLİKTE

GELECEK GİRİŞİMCİLİKTE

GELECEK GİRİŞİMCİLİKTE

Anadolu Efes olarak gençlere ve geleceğe inanıyoruz. Geleceğe olan sözümüzle girişimcilik konusunda ilham verecek hikâyeleri çoğaltmak için hem kurum içinde hem de kurum dışında çalışmalar hayata geçiriyoruz. 

Kurum dışı girişimcilik alanında yürüttüğümüz çalışmaları iki ayrı alanda ele alıyoruz. Biri sektörü ileriye götürecek teknoloji girişimlerini desteklediğimiz alan diğeri ise  toplumumuza katkı sağlayacak sosyal fayda odaklı girişimcileri desteklediğimiz çalışmalarımız. 

Accelerate2030 Türkiye’nin ana destekçisiyiz

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne katkıda bulunan girişimlerin seçilerek, büyümelerinin desteklendiği Accelerate2030 Programı'nın ana destekçisi olduk. Anadolu Efes, Impact Hub İstanbul ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde yürütülen Accelerate2030 programının Türkiye finali tamamlandı. Final sahnesine çıkan 10 finalist arasından, jürinin en çok puan verdiği ilk dört girişim Biolive, Naturansa, Joon ve Tolkido oldu. Seçilen dört girişim, 6 aylık destek programına dâhil olurken, Ekim ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek finale başvurma şansı elde etti.

İTÜ Çekirdek iş birliğimiz

Sektörün gelişimi için yeni iş fikirlerinin başarılı bir şekilde hayata geçmesine olan inancımızla, 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent ile işbirliği yaptık. Böylece Avrupa’nın en iyi ikinci, dünyanın ise en iyi üçüncü kuluçka merkezi seçilen İTÜ Çekirdek’in 2018 yılı ana paydaşlarından biri olduk. Tüm yıl boyunca girişimcilerle çok yakın çalıştık, onlarca girişimciyi dinledik, iş modellerini anladık.

Anadolu Efes çalışanlarından oluşturduğumuz gönüllü mentor ekibimizle girişimcilere uzmanlık alanlarımızda mentorluk yaptık. İşimize entegre edebileceğimiz olası girişimler için iş birimlerimizle toplantılar yaptık. Girişimcilerin iş modellerinin gelişmesine katkıda bulunurken biz de farklı alanlarda yeni modelleri pilotlama, deneme fırsatı bulduk. Hatta bazılarının direkt müşterisi olduk ve ürünlerini satın aldık.

Proje geliştiren girişimciler arasından, ön kuluçka aşamasını başarı ile bitiren üç girişimi Big Bang Start-Up Challenge etkinliğinde Anadolu Efes Özel Ödülü ile ödüllendirdik. Akıllı Magnet, Intenseye ve Levitate girişimleri Anadolu Efes’in finansman desteğine hak kazandı. Bu ödül ile girişimciler hem işlerini geliştirmek için finansal destek aldılar hem de Anadolu Efes ile iş modelleri üzerinde daha yakından çalışmak için fırsat buldular.

İTÜ Çekirdek ile olan işbirliğimizi geliştirerek sürdürüyoruz.

Üniversite iş birliklerimiz

Üniversite öğrencileriyle belirli alanlara yönelik iş fikirleri için birebir çalışıyoruz. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Tasarım Fabrikası ile işbirliği yapıyor ve farklı bölümlerden üniversite öğrencileriyle çalışıyoruz. 2018 yılında farklı üniversitelerden öğrencilerin katıldığı, bir ay süren bir inovasyon kampı yaptık. Bu kampta öğrenciler, hem inovasyon süreçlerini öğrendiler hem de bizim tanımladığımız iş problemi için yaratıcı çözümler bularak prototip ürettiler. Bu fikri, üzerinden çalıştığımız bir projeye entegre etmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Girişimlerle iş birliklerimiz

Anadolu Efes olarak, sektörün gelişmesine katkıda bulunmayı en önemli görevlerimizden biri sayıyoruz. Sektörün gelişimi için, farklı zamanlarda raftaki ürünleri takip etmekten soğutucularımızın daha verimli çalışmasına kadar farklı konularda girişimlerle çeşitli işbirlikleri yapıyoruz. Pilot bölgelerde ürünleri deneyerek, bu ürünlerin daha da geliştirilmesine katkı sağlıyoruz.

İşletmeler için yapay zeka teknolojilerini kullanarak akıllı sunum çözümleri üreten yerli girişim Pubinno ile fikir aşamasından bu yana birlikte çalışıyoruz. İşletmelerin ürünlerimizi her seferinde en doğru miktar ve soğuklukta servis etmesine imkan veren çözümler geliştiren  Pubinno ile yürüttüğümüz iş birliğiyle Corporate &Startup Day 2019’da “En Etkili Şirket / Yeni Girişim İş birliği” ödülünü aldık.

Anadolu Efes Mentorları

Anadolu Efes olarak sektörümüze ve topluma katkı sağlayacak çalışmaları sadece kurumsal olarak yapmıyor, tüm ekip arkadaşlarımızın katılımıyla birlikte yürütüyoruz. Girişimcilere desteklerimizden biri de Anadolu Efes çalışanlarının gönüllü olarak yaptığı mentorluk çalışması. Bu çalışma kapsamında İTÜ Çekirdek’e başvurarak seçilen girişimciler ve Accelerate2030 finalistleri  çalışanlarımızdan oluşan farklı alanda uzman mentorlarımızdan destek alıyor.