KÜLTÜR-SANAT

KÜLTÜR-SANAT

Anadolu Efes, geçmişine sahip çıkan, gelecek için çalışmalar yapan ve her zaman topluma değer katmayı ilke olarak benimsemiş bir kurum. Toplumsal ve sosyal gelişim için sinema ve tiyatronun önemine inanıyoruz. Bu sebeple desteklediğimiz her alanda uzun soluklu değer yaratmayı hedefliyoruz. Anadolu Efes olarak 1988’den bu yana sinemaya ve 1992’den bu yana tiyatroya kesintisiz destek veriyoruz.

TİYATRO

1992 yılında İstanbul’daki Evita müzikali ile başlayan tiyatro yolculuğumuz, günümüzde Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kenter Tiyatrosu, Oyun Atölyesi, Oyunevi ve Tiyatro İstanbul gibi Türkiye’nin önde gelen tiyatrolarına verdiğimiz destekle devam ediyor. Türkiye’de tiyatroların en büyük destekçisi olarak yolculuğumuz 700’ün üzerinde oyun ile devam ediyor, desteklediğimiz tiyatrolar, binlerce izleyiciye ulaşma başarısını gösteriyor, Türkiye’de tiyatronun sevilmesi ve geniş kitlelere ulaşmasına büyük katkı sağlıyor.

Bunun yanı sıra Türkiye’de tiyatro ve sinema dallarında oyuncu ödülleri veren tek organizasyon olan Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’ne destek veriyoruz. Türkiye tiyatrosunu ve sinemasını yaşatan, nice karaktere can veren hepsi birbirinden değerli tiyatro ve sinema oyuncularımızın katılımıyla gerçekleştirilen bu anlamlı organizasyonun bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Türkiye tiyatrosunun geleceğine umutla bakmak, sahneleri ve salonları seyircisiz bırakmamak için; Anadolu Efes olarak gelecekte de tiyatronun hem destekçisi, hem de seyircisi olmaya devam edeceğiz.
 

SİNEMA

30 yıldır Türkiye sinemasının en büyük destekçilerinden biriyiz. 1988 yılından itibaren desteklediğimiz festival etkinlikleri ve filmlerle Türk sinemasının gelişimine destek veriyoruz.

Türkiye’nin sinemadaki en önemli etkinliklerinden; Türkiye’de sinemanın gelişimini teşvik etmeyi, Türk sinemasının uluslararası alanda tanıtımına katkıda bulunmayı hedefleyen İKSV İstanbul Film Festivali kapsamında 1990 yılından bu yana Türkiye Sineması ve Ulusal Yarışma tema sponsoruyuz. Onat Kutlar anısına verilen Anadolu Efes Jüri Özel Ödülü’yle şimdiye kadar Derviş Zaim, Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem, Semih Kaplanoğlu, Yeşim Ustaoğlu ve Zeki Demirkubuz gibi Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinin ödüllü filmlerine destekte bulunduk; desteklediğimiz filmler yurt içi ve yurt dışında düzenlenen festivallerde toplam 76 ödül kazanma başarısını gösterdi.

Bunun yanı sıra kısa film gibi ülkemizde gelişmekte olan alanlara destek vermekte, Köprüde Buluşmalar gibi atölye çalışmalarına destek vererek genç sinemacıları teşvik etmekte ve Masterclass etkinlikleriyle ünlü yönetmenleri sinemaseverlerle buluşturmaktayız. Türkiye sinemasına ve sinema kültürüne olan katkılarımızı artırarak devam ettirmek bizim için büyük bir gurur vesilesi.