Gelecek Turizmde’nin 3.Dönem Projeleri Belli Oldu!

Gelecek Turizmde’nin 3.Dönem Projeleri Belli Oldu!

Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle yürütülen Gelecek Turizmde’nin 2016 projeleri belli oldu.

Her yıl 3 sürdürülebilir turizm fikrine fon desteğinin yanı sıra eğitim, planlama, teknik destek, iletişim ve danışmanlık desteği veren Gelecek Turizmde projesinin yeni dönem yolculuğu Adana Saimbeyli’de kelebek gözlemi yaparak ve ekoturizme dikkat çekerek, Isparta Keçiborlu’da lavanta ile kırsal turizme katkı sağlayarak ve Balıkesir Edremit’te ise yöreye özgü yemekler ile gastronomi turizmini geliştirerek devam ediyor.

2007 yılından bu yana devam eden, 2013 yılında ise ulusal bir fon programı haline gelen Gelecek Turizmde, Bursa Misi, Mardin, İzmir Seferihisar, Malatya Battalgazi, Şanlıurfa ve Safranbolu’dan sonra; Adana Saimbeyli, Isparta Keçiborlu ve Balıkesir Edremit’te sürdürülebilir turizm modelleri yaratarak yerel kalkınmaya destek olmaya devam edecek.

Adana Saimbeyli “Kendi Kelebeğini Keşfet” Projesi

Türkiye’deki 10 önemli kelebek alanı arasında gösterilen Adana’nın Saimbeyli ilçesi’ne endemik Saimbeyli Mavisi olarak adlandırılan kelebek türüne de dikkat çekerek, önemli niş turizm merkezi haline getirilecek. Projeyle, kelebek gözlemciliği ile ekoturizmi geliştirmek, ilçedeki düşük gelir düzeyini artırmak, doğayı ve biyolojik çeşitliliği koruyarak yükseltmek ve bölgede bulunan alanın tabiat parkı statüsüne alınması hedefleniyor.

Isparta “Lavanta Kokulu Köy” Projesi

Türkiye’deki lavanta üretiminin büyük bölümünün yapıldığı Isparta’da kırsal turizmin canlandırılması planlanıyor. Bu proje ile Keçiborlu ilçesi ve Kuyucak Köyü’nde üretilen lavantanın ürün çeşitliliği sağlanarak, bölgedeki istihdam ve girişimcilik potansiyeli harekete geçirilmesi hedefleniyor. Turizmin gelişimi ile bölge ekonomisinde önemli bir katma değer yaratılacak.

Balıkesir Edremit “Nar Kadın ile Edremit’in Yöresel Tatları” Projesi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde zeytinyağı ile yapılan yöresel tatları öne çıkarmak, markalaştırmak ve gurme turizmine destek olmak amaçlanıyor. Bölge kadınlarına kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri verilmesi yoluyla ürettikleri yerel ürünün turizm ürünü haline dönüştürülmesi sağlanarak turizmde sürdürülebilirliğe bir örnek teşkil edilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında bu ürünlerin Edremit’in geleneksel kültürünü yansıtan bir evde sunulması sağlanarak kadınların ekonomik olarak güçlenmesine de destek olunacak.