35.İstanbul Film Festivali Anadolu Efes’in Katkılarıyla Başladı

35.İstanbul Film Festivali Anadolu Efes’in Katkılarıyla Başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982 yılında bir sinema haftası olarak başlayan Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu sene 7-17 Nisan günleri arasında, “İz Bırakan Filmler” temasıyla düzenleniyor.

İstanbul Film Festivali, 35.yılında da dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklere, yeni keşiflerden başyapıtlara, gizli hazinelerden iz bırakan filmlere, zengin programını izleyicilere sunmaya devam ediyor. Festival programında bu sene 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak.

Festivalin en önemli bölümlerinden “Türkiye Sineması ve Ulusal Yarışma” kategorisi film gösterimleri de Anadolu Efes’in katkılarıyla 9 Nisan Cumartesi günü başladı. Bu sene 29’uncu kez “Türkiye Sineması ve Ulusal Yarışma” tema sponsoru olan Anadolu Efes’in desteğiyle, festivalde ilk kez Ulusal Kısa Film Yarışması kapsamında En İyi Kısa Film’e de ödül verilecek.

Sinemaseverlerin her yıl heyecanla beklediği 35. İstanbul Film Festivali'nin “Türkiye Sineması ve Ulusal Yarışma” bölümünde yer alan “Altın Lale Ulusal Film Yarışması” filmlerinin gösterimleri 9-14 Nisan arasında yapılacak. ”Ulusal Yarışma” başlığı altında 11 film, Atlas Sineması’nda izleyici karşısına çıkacak. 29 yıldır İstanbul Film Festivali’ni Tema Sponsoru olarak destekleyen Anadolu Efes, yapımı 2015–2016 sezonunda tamamlanmış filmlerin bir araya geldiği Ulusal Yarışma kapsamında festivalin kurucularından Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısını 60 bin TL ile ödüllendirecek.

Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, bu sene Türkiye sinemasının usta oyuncusu Müjde Ar üstlenirken, Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeliklerini Tansu Biçer, Ben Hopkins, Niki Karimi, Murat Uyurkulak ve Torsten Frehse üstleniyor. Ulusal Yarışma’da ödül için bu yıl 11 film jüri karşısına çıkacak. Yarışmadaki 4 film dünya, 3 film ise Türkiye prömiyeri yapacak.

Altın Lale Ulusal Film Yarışması’nda yer alan filmler ve yönetmenleri;

 1. Rüzgarın Hatıraları / Özcan Alper
 2. Tarla / Cemil Ağacıkoğlu
 3. Benim Kendi Hayatım / Adnan Akdağ
 4. Siyah Karga / M. Tayfur Aydın
 5. Kalandar Soğuğu / Mustafa Kara
 6. Rauf / Barış Kaya, Soner Caner
 7. Mavi Bisiklet / Ümit Köreken
 8. Toz Bezi / Ahu Öztürk
 9. Ana Yurdu / Senem Tüzen
 10. Rüzgarda Salınan Nilüfer / Seren Yüce
 11. Kasap Havası / Çiğdem Sezgin

Ayrıca bu yıl Anadolu Efes’in desteğiyle ilk kez, kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla “Ulusal Kısa Film Yarışması” düzenlenecek. 10 kısa filmin 13 Nisan Çarşamba saat 16.00’da İtalyan Kültür Merkezi’nde izleyici karşısına çıkacağı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda, Anadolu Efes “En İyi Kısa Filme” 5 bin TL ödül verecek. Yarışmanın ön seçici kurulunda Cannes Film Festivali Short Film Corner Yöneticisi Alice Kharoubi, yönetmen Fatih Kızılgök ve sinema yazarı Serdar Kökçeoğlu bulunurken; jüride ise yönetmen Can Evrenol, oyuncu Hazal Kaya ve DokuFest direktörü Nita Deda yer alacak.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer alan filmler ve yönetmenleri;

 1. Merkür / Melis Balcı, Ege Okal
 2. Asfalt / Süleyman Demirel
 3. Salı / Ziya Demirel
 4. Balık Havuzu / Ezgi Kaplan
 5. Karadeniz / Ulaş Karaoğlu
 6. Tik Tak / Zeynep Koçak
 7. Timur Hakkında / Özgü Özbudak
 8. Cemil Şov / Barış Sarhan
 9. Orman / Onur Saylak, Doğu Akal
 10. Jamais Vu / Levent Türkan

iff program