KÜLTÜR-SANAT

KÜLTÜR-SANAT

Anadolu Efes olarak, geleceğe sözümüz var diyerek içinde bulunduğumuz topluma pozitif etki yaratmayı ilke olarak benimsedik. Bu bağlamda toplumun sosyo-kültürel gelişimi için sanatın önemine inanıyoruz ve desteklediğimiz her alanda uzun soluklu değer yaratmayı hedefliyoruz.

1987’den bu yana sinemaya ve 1992’den bu yana tiyatroya kesintisiz destek veriyoruz.


TİYATRO

1992 yılında İstanbul’daki Evita Müzikali ile başlayan tiyatro yolculuğumuz, günümüzde Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kenter Tiyatrosu, Oyun Atölyesi, Oyunevi, Tiyatro İstanbul, Craft ve DasDas gibi Türkiye’nin önde gelen tiyatrolarına verdiğimiz destekle devam ediyor. 1992’den bugüne 1000’in üzerinde farklı oyuna verdiğimiz destek, Türkiye’de tiyatronun sevilmesine ve geniş kitlelere ulaşmasına büyük katkı sağlıyor.

ŞENER ŞEN İLE ZENGİN MUTFAĞI
Büyük Usta Şener Şen’in 40 yıl aradan sonra Anadolu Efes’in katkılarıyla yeniden sahnelediği Zengin Mutfağı oyunu, ilk sezonunda 55 gösterimde 45.000 izleyiciye ulaşarak büyük bir başarıya imza attı.

ANADOLU EFES MAVİ SAHNE
2018 yılında, genç tiyatrocular ile tiyatro topluluklarını desteklemek ve başta üniversite öğrencileri olmak üzere tüm sanatseverlerin, kaliteli yapımları uygun fiyatlı biletlerle izlemelerine imkan sağlamak amacıyla, Anadolu Efes Mavi Sahne platformunu başlattık. DasDas ile iş birliği içerisinde başlayan platformun ilk iki sezonunda 4000 üniversite öğrencisi tiyatro izledi.

2018 DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NÜ BERLİNER ENSEMBLE İLE KUTLADIK
Avrupa’nın en önemli tiyatro topluluklarından Berliner Ensemble, Anadolu Efes katkılarıyla 2018 Dünya Tiyatro Günü kapsamındaki iki özel gösterimiyle tiyatrosever ile buluştu. Türkiye’ye yıllar sonra gelen Brecht’in tiyatrosu Berliner Ensemble, ölümsüz eser Kafkas Tebeşir Dairesi’ni Türkiye’de ilk kez sahnelerken; Anadolu Efes genç tiyatroculara verdiği destek kapsamında 20 tiyatro öğrencisini misafiri olarak ağırladı.

SADRİ ALIŞIK SİNEMA VE TİYATRO OYUNCULARI ÖDÜL TÖRENİ
Türkiye’de tiyatro ve sinema dallarında ödül veren tek organizasyon olan Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncuları Ödül Töreni’nin ilk yılından bu güne destekçisiyiz. Nice karaktere can veren hepsi birbirinden değerli tiyatro ve sinema oyuncularının katılımıyla gerçekleştirilen bu anlamlı organizasyonun bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Türkiye tiyatrosunun geleceğine umutla bakmak, sahneleri ve salonları seyircisiz bırakmamak için; Anadolu Efes olarak gelecekte de tiyatronun hem destekçisi, hem de seyircisi olmaya devam edeceğiz.


SİNEMA

31 yıldır Türkiye sinemasının en büyük destekçilerinden biriyiz. 1988 yılından itibaren desteklediğimiz festival etkinlikleri ve filmlerle Türk sinemasının gelişimine destek veriyoruz.

Türkiye’nin sinemadaki en önemli etkinliklerinden; Türkiye’de sinemanın gelişimini teşvik etmeyi, Türk sinemasının uluslararası alanda tanıtımına katkıda bulunmayı hedefleyen İKSV İstanbul Film Festivali kapsamında 1990 yılından bu yana Türkiye Sineması ve Ulusal Yarışma tema sponsoruyuz. Onat Kutlar anısına verilen Anadolu Efes Jüri Özel Ödülü’yle şimdiye kadar Derviş Zaim, Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem, Semih Kaplanoğlu, Yeşim Ustaoğlu ve Zeki Demirkubuz gibi Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinin ödüllü filmlerine destekte bulunduk; desteklediğimiz filmler yurt içi ve yurt dışında düzenlenen festivallerde toplam 76 ödül kazanma başarısını gösterdi.

Bunun yanı sıra kısa film gibi ülkemizde gelişmekte olan alanlara destek vermekte, Köprüde Buluşmalar gibi atölye çalışmalarına destek vererek genç sinemacıları teşvik etmekte ve Masterclass etkinlikleriyle ünlü yönetmenleri sinemaseverlerle buluşturmaktayız. Türkiye sinemasına ve sinema kültürüne olan katkılarımızı artırarak devam ettirmek bizim için büyük bir gurur vesilesi.


İKSV

Festivalleri ve etkinlikleriyle 46 yıldır İstanbul'un kültür ve sanat yaşamında önemli bir rol üstlenen İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile 32 bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

1987 yılında İstanbul Film Festivali ile başlayan iş birliğimiz, 2019 yılında tazelenen ve kapsamı genişletilen bir anlaşma ile devam ediyor. Bu kapsamda, İstanbul Film Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul Bienali, İstanbul Tasarım Bienali ve Salon İKSV’yi destekliyoruz.

Anadolu Efes olarak uzun yıllar boyunca Film Festivali kapsamında Türkiye Sineması ve Ulusal Yarışma Tema Sponsorluğu yaparak birçok önemli filme ve yönetmene Onat Kutlar Özel Ödülü verdik. Ödül kazananlar arasında Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem, Semih Kaplanoğlu ve Derviş Zaim gibi çok önemli yönetmenler bulunuyor. Ayrıca genç sinemacıların desteklendiği Köprüde Buluşmalar’ın da ana destekçiyiz.