SPOR

SPOR

49 yıldır bu topraklarda faaliyet gösteren bir şirket olarak, kendi adımızı taşıyan basketbol takımımızla, ülkemizde basketbolun değişmez simgelerinden biriyiz. 1976 yılında Efes Pilsen Spor Kulübü adıyla Tuncay Özilhan başkanlığında kurulan ve Türkiye’de basketbolun kitlelere sevdirilmesi ve yayılmasında en büyük paya sahip olan Anadolu Efes Spor Kulübü, yıllar içerisinde Türkiye'de basketbol tarihinde pek çok ilke imza atarak "İlklerin Takımı" olmayı başarmıştır.

Özellikle 1990’lı yıllardan sonra Avrupa arenasında elde ettiği başarılı sonuçlarla “Türkiye’nin Gururu” unvanını kazanan Anadolu Efes, 1996 yılında kazandığı Koraç Kupası ile birlikte Türk spor tarihinde Avrupa Kupası kazanan ilk takım oldu.

2000 ve 2001’de EuroLeague’de Final Four oynayan ve iki tane Avrupa üçüncülüğü de kazanan kulüp, 2000’li yıllarda kazandığı kupalarla da Türk basketbolunu domine etmiştir. Anadolu Efes, 2018-2019 sezonu itibarıyla müzesinde 1 Koraç Kupası, 14 Türkiye Ligi Şampiyonluğu, 11 Türkiye Kupası ve 11 Cumhurbaşkanlığı Kupası bulundurmaktadır.  

Kısa sürede Türk basketbolunun kilometre taşlarından biri olan Anadolu Efes Spor Kulübü’nün temel amaçlarından biri Türk sporunu ileriye götürmek ve Avrupa'da ülkemizi başarıyla temsil ederek basketbolu sevdirmektir.

Başarılarıyla tüm Türkiye’ye coşku dolu anlar yaşatan, şimdiye kadar altyapısından sayısız yıldızlar yetiştiren ve NBA’e oyuncu gönderen ilk Türk takımı olan Anadolu Efes, sporumuza her yıl yeni yıldızlar armağan etmekte, Türk gençlerinin kendilerini uluslararası organizasyonlarda kanıtlamasına olanak sunmaktadır.

Takım ve taraftarlarını bir araya getiren başarılı kampanyalar ile taraftarlarına etkileyici deneyimler yaşatan Anadolu Efes Spor Kulübü, EuroLeague tarafından üç kez “Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan Takımı” seçilmiştir. Bu başarıya ulaşan ilk Türk takımı olan Anadolu Efes, aynı zamanda Avrupa genelinde bu ödülü üç kez kazanan tek takımdır.